Tip os log ind

Jagtforening mangler jagt

26. februar 2015, 13.11

HAMMEL Hammel Jagtforening lever trods udfordringer med at finde et område til jagt til foreningens medlemmer ganske fint. Det kunne formanden, Max Børlum Petersen konstatere på generalforsamlingen, som blev holdt på Restaurant Pøt Mølle.

Foreningen besluttede sidste år at virke som en »hvilende« forening, da man mangler et jagtområde. Foreningen leder derfor fortsat efter et mindre område, som kan lejes til jagt eller et område, hvor der kan være dagjagt for foreningens medlemmer.

Jagtforeningen starter som noget nyt hundetræning i samarbejde med Rebekka Jung. Det kommer til at foregå ved Dyrehuset på Frijsenborg og starter den 11. marts.

Rebekka Jung er en dygtig hundetræner, som anvender de nyeste metoder inden for jagthundetræning.

Foreningen har også fået ny hjemmeside. Trods de få aktiviteter ligger medlemstallet stabilt på omkring 100 medlemmer

Kasserer Joan Nygaard ønskede ikke at blive genvalgt til bestyrelsen. I stedet valgtes Frank Bertelsen.

Årets kragepokal blev tildelt Christian Sørensen, inden generalforsamlingen sluttede med krondyrsmiddag, kaffe og varm kringle. prej


Ordet er dit